Kredyty lub pożyczki ze względu na okres kredytowania możemy podzielić na krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. W przypadku osób, które nie potrzebują pożyczać zbyt dużej kwoty często stosuje się pożyczki lub kredytu krótkoterminowe. Właśnie na tych się skupimy. Kredyty krótkoterminowe udzielane są na okres do jednego roku i dotyczą z reguły stosunkowo niskich kwot. Krótki okres kredytowania powoduje, że ryzyko kredytowe instytucji finansowej jest łatwiejsze do określenia. Dzięki temu procedury związane z uzyskaniem kredytu są prostsze, a wnioski kredytobiorców szybciej rozpatrywane.
Do najpopularniejszych kredytów krótkoterminowych należą kredyty gotówkowe na cele konsumpcyjne. Dużym zainteresowaniem cieszą się także oferowane produkty okazjonalne, takie jak pożyczka świąteczna, wakacyjna czy jesienna. Są one zazwyczaj niżej oprocentowane niż kredyty ogólnie dostępne. Coraz więcej instytucji finansowych proponuje okazjonalne oferty dla swoich klientów. Najczęściej są to produkty, które charakteryzują się uproszczonymi procedurami. Kredyty te cieszą się dużym zainteresowaniem. Takie oferty są najczęściej formą promocji dla stałych klientów (żeby z nich skorzystać, trzeba np. założyć konto), ale także są doskonałym narzędziem dla tych instytucji, które chcą pozyskać nowych klientów. Poza tym pozwalają instytucjom finansowym na przywiązanie klienta do siebie.
Pożyczki i kredyty okazjonalne można wydawać na dowolny cel: zorganizowanie świąt, wczasy, prezenty, ubrania itd. Często mamy też możliwość otrzymania z banku kart kredytowych, które zachęcają nas do kolejnych, nie zawsze przemyślanych zakupów.
Oprócz pożyczania pieniędzy w gotówce, możemy też korzystać ze sprzedaży ratalnej. Sklepy proponują kupowanie towarów na raty bez odsetek.
Podsumowując, produkty okazjonalne najczęściej dotyczą niskich kwot z krótkoterminowym okresem spłaty. Pamiętajmy jednak, że nasz budżet domowy będzie przez określony czas obciążony spłatą długu, dlatego starajmy się podejmować świadome decyzje o zaciągnięciu kolejnego kredytu bądź pożyczki, nawet wówczas, gdy kwota raty wydaje nam się niska. Każde takie zobowiązanie finansowe musi być dokładnie przemyślane oraz trzeba przeanalizować wszelkie „za i przeciw”. Jeżeli zaciągnięcie kredytu lub pożyczki miałoby wpłynąć na to, że na codzienne wydatki czy rachunki będzie nam starczało „na styk” to lepiej nie ryzykować. Zawsze może przydarzyć się coś nieoczekiwanego, na co również musimy być przygotowani.