Kwota wolna od podatku – ile wynosi?

Aktualnie nie brakuje osób, które zastanawiają się, ile tak naprawdę wynosi kwota wolna od podatku. Na ten temat powstało już wiele mitów. Po internecie krąży mnóstwo nie do końca merytorycznych informacji. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Poniżej możecie zobaczyć, do jakich wniosków doszliśmy. W dzisiejszym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat tego konkretnego tematu. Co to jest kwota wolna od podatku? Jak to wpływa na przeciętnego Kowalskiego?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest kwota wolna od podatku. To kwota pieniężna, która generalnie nie powoduje obowiązku płacenia żadnego podatku od uzyskanych dochodów. Nie da się ukryć, że ustawa z 1991 roku dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych ma tutaj spore znaczenie. Niemniej jednak warto zauważyć, że rok po roku Ministerstwo Finansów weryfikuje kwotę, która jest zwolniona od podatku. Jak to wszystko będzie wyglądało w nadchodzącym roku? Nie da się ukryć, że rok po roku kwota wolna od podatku idzie do góry. Jest to bardzo dobra informacja. To po prostu oznacza, że w naszym portfelu zostaje zdecydowanie więcej gotówki w porównaniu do okresu poprzedniego. W najbliższym roku żadnego podatku nie zapłaci osoba, która ma zarobki nie przekraczające 8000 PLN.

Jak to jest, jeśli ktoś przekroczył tę granicę, a zarobił mimo tego mniej niż 13 tysięcy PLN? Wtedy kwota wolna od podatku będzie wynosiła dokładnie 8000-3091 PLN. Rozliczenia będą natomiast dokonywane na zasadzie tak zwanej pryncypia dygresji. Co to oznacza? To powoduje, że kwota wolna od podatku jest największa w tym przedziale, jeśli dochód będzie jak najmniejszy.

Ile wynosi to świadczenie w przypadku ludzi, którzy zarobili ponad 13 tysięcy PLN? Tutaj kwota od podatku, która jest od niego wolna, wynosi 3091 PLN. Jednocześnie wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 85 528 PLN. Najmniejsze udogodnienie w tym aspekcie jest Natomiast osiągane w przypadku osób, które zarobiły od 85 529 do 127 000 PLN. Może to być nawet symboliczna złotówka – w przypadku największego wynagrodzenia z tego konkretnego przedziału. Są też osoby, które w ogóle nie korzystają z takiego właśnie rozwiązania. Chodzi o ludzi, którzy po prostu zarabiają powyżej górnego pułapu.

Nic więc dziwnego, że ogólnie coraz więcej osób cieszy się z takiego właśnie rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby złożyć zeznanie podatkowe za konkretnie mijający rok kalendarzowy. Nie wiecie, ile Wam dokładnie przysługuje? Korzystacie jeszcze z innych ulg? Należy zwrócić uwagę na fakt, że sporo osób chętnie korzysta na przykład z ulgi na samochód, ulgi na leki albo ulgi na internet. Wtedy finalna kwota wolna od podatku może się zmienić. Trzeba zatem wszystko to dokładnie przeanalizować. Pamiętajcie, że są pewne uregulowania, których należy się krok po kroku trzymać. Są na rynku dobre biura księgowe, które pomagają właśnie w tym temacie. Można tam po prostu dowiedzieć się bardzo dużo na ten właśnie konkretny temat. Na pewno wzrastająca kwota wolna od podatku na terenie naszego kraju może cieszyć.

Druga strona medalu jest jednak taka, że cały czas pod tym względem nasz kraj jest daleko za niektórymi państwami europejskimi. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ta sytuacja krok po kroku będzie zmieniała się pozytywnie na korzyść zwykłego obywatela. Zwłaszcza, że zarobki w Polsce – w porównaniu z innymi krajami – też nie są zbyt dobre. Wszystko jednak w rękach polityków.